Najczęściej kupowane

Promocje

Dwusprzęgłowe skrzynie PowerShift Ford a wymiana sprzęgła

Dwusprzęgłowe skrzynie PowerShift Ford a wymiana sprzęgła - 

         W dzisiejszej motoryzacji producenci aut prześcigają się co do najnowszych rozwiązań technologicznych aby móc zapewnić swoim klientom najwyższy komfort i przyjemność z jazdy przy zachowaniu wysokich restrykcji emisji spalin i zwiększonej wydajności silnika. Jednych z takich popularnych rozwiązań jest wprowadzenie do szerokiego zastosowania dwusprzęgłowych skrzyń automatycznych. Skrzynie takie jako jedni z pierwszych wprowadziły firmy Volkswagen, Skoda, Seat zwane w skrócie DSG (Direkt Schalt Getriebe) oraz Audi S-Tronic, BMW DCT. Pozostałe marki też nie zostały w tyle, jedną z takich zaawansowanych rozwiązań wprowadziły firmy FORD i VOLVO jako dwusprzęgłową skrzynie biegów PowerShift DPS6. 

                                                                 skrzynia dsp6

Przekładnie te  łączą zalety manualnej skrzyni z możliwością jej automatyzacji, przekładnia taka pozwala na bardzo szybkie zmienianie biegów zachowując niezwykła płynność, wysokie osiągi przy jednoczesnym niskim spalaniu paliwa.

         

Ford wprowadzając skrzynie PowerShift w mniejszych jednostkach napędowych np. Ford Fiesta zastosował suche sprzęgła sterowanie elektrycznie przy pomocą silniczków lub elektromagnesów. Natomiast do mocniejszych silników diesla zastosowano podwójnych mokrych sprzęgieł, które charakteryzują się wysokim momentem obrotowym gdzie skrzynie PowerShift nie maję żadnych ograniczeń.

Połączenie dwóch sprzęgieł , które działają na zmianę jedno po drugim umożliwiają osiągnięcie wysokiego momentu obrotowego i nieustanne przyśpieszanie nawet podczas zmiany biegów. Jest to zdecydowanie lepsze przyśpieszenie w porównaniu z tradycyjną 6 biegowa skrzynia automatyczną.

ZALETY

  • szybkość działania
  • możliwość przeciągniecia obrotów aż do odcięcia zapłonu podobnie jak przy skrzyniach ręcznych
  • możliwość stosowania w mocnych silnikach
  • niższe zużycie paliwa
  • niższa emisja CO2
  • wysoka trwałość zbliżona do skrzyń manualnych
  • płynna praca zmiany biegów

Należy także pamiętać, że tego typu skrzynie sterowane są przez skomplikowane układny sterowane elektroniczne. Niejednokrotnie wymiana takiego sprzęgła wymaga użycia specjalistycznego sprzętu rekomendowanego przez producenta.

Jednym z takich narzędzi jest zestaw do wymiany sprzęgieł PowerShift firmy MAGNUS symbol MGS01717.

Jest to przyrząd do montażu i demontażu podwójnego sprzęgła skrzyni biegów POWERSHIFT DPS6/6DCT250 w samochodach Ford i VOLVO umożliwia bezproblemowa wymianę podwójnych suchych sprzęgieł DPS6 w samochodach Ford B-MAX, Ecosport, Fiesta, Focus, Focus RS, Kuga, Mondeo

Prawidłowe ustawienia sprzęgła jest niezwykle istotne gdyż czas automatycznej zmiany kolejnych biegów trwa od 300 do 500 milisekund. Sprzęgła takie są stosowane w samochodach benzynowych jak i diesla a ich serwis jest droższy jak i sam zakup.

Serwis wymiany olejów eksploatacyjnych rekomendojest przez producentów na 60 000 km co powoduje że auta te coraz częściej będą pojawiać się w serwisach samochodowych.